سالار پاشایی: مطرح شدن تدریس به زبان مادری از جانب روحانی، تاکتیکی انتخاباتی بود و بس


گفتگو: فرانک الماسی

اکثریت اعضاء فرهنگستان زبان و ادب فارسی با مخالفت در موضوع وعده ی آموزش به زبان مادری به وسیله آموزش و پرورش در استانها، این مسئله را تهدیدی جدی برای زبان فارسی و یک توطئه برای کمرنگ کردن این زبان عنوان کردند. انتشار خبر مخالفت فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تدریس زبان‌های مادری، اعتراض بسیاری از فعالان فرهنگی ملیتهای ساکن ایران را در برداشته و حتی اعتراض برخی از نمایندگان مجلس حکومت نیز را به دنبال داشت. در همین زمینه گفتگوی را با سالار پاشایی روزنامه نگار و فعال سیاسی کورد صورت داده ایم که در پی میاید.

آسونیوز: آیا آموزش به زبان مادری آنگونه که فرهنگستان زبان فارسی اعلام نموده، تهدیدی جدی برای زبان فارسی و یک توطئه برای کمرنگ کردن این زبان محسوب میشود؟

سالارپاشایی: آموزش به زبان مادری در میان ملیتهای ساکن ایران، برخلاف دیدگاه شونیستی و ایدولوژیک حاکم بر فرهنستگان زبان فارسی در ایران، نه تنها تهدیدی برای زبان فارسی تلقی نمیشود، بلکه زمینه توسعه فرهنگی، همگرایی اقوام و ملیتهای ساکن ایران و رشد و تکوین زبانهایی که تاکنون عملاَ به حاشیه رانده شده اند را فراهم می نماید. نگاه ایدولوژیک و شونیستی حاکم در سیستم آموزش و سیاست زبانی، طی ۳۵ سال گذشته، آمیخته با تئوری توطئه و خشونت و سرکوب، هدف استراتژیک خود را تلاش برای اجرا درآوردن کامل پروژه آسیمیلاسیون و همسان سازی اتنیکی علیه دیگر هویتها و ملیتهای ساکن ایران، معین نموده است. بنابراین، نگاه حاکم در این حوزه، نگرشی کاملاَ غیر علمی، غیر تاریخی، ضد دمکراتیک و امنیتی است که تاکنون علی رغم سرمایه گذاریهای کلان، به نظر میرسد با عدم موفقیت ربرو شده است.

اساساَ در عصر ارتباطات و انفورماتیک، تلاش حکومتهای مستبد و توتالیتری همچون حاکمیت اسلامی در ایران در حوزه سیاست زبانی و انکار دیگر هویتها و ممنوعیت تدریس زبان مادری دیگر ملیتها، تحت هر فورمولبندی ناسیونالیستی-اسلامی معاصر، تلاشیست واهی و محکوم به شکست. چنین سیاستی، بیشتر در خدمت بیزاری و واگرایی نسبت به زبان رسمی حکومت و سیستم سیاسی و تهدیدی است علیه همگرایی فرهنگی و ضرورت توسعه فرهنگی در سرزمینی که قدمت زندگی و موجودیت ملیتهای ساکن آن، به هزاران سال پیش برمیگردد.

آسونیوز:نظر شما در مورد دوباره به میان کشیدن بحث آموزش به زبان مادری در مدارس استانها از سوی دولت روحانی چیست با توجه به بی نتیجه بودن طرحهای گذشته از جمله از سوی اصلاح طلبان حکومتی در این زمینه آیا ساختار نظام حاکم چنین مسئله ای را میپذیرد؟

سالارپاشایی: مطرح شدن دوباره لزوم تدریس به زبان مادری از جانب روحانی، بیشتر به مثابه تاکتیکی انتخاباتی در روزهای قبل از انتخابات ریاست جمهوری و به هدف جذب آرای ملیتهای ساکن ایران در رسانه های داخلی مورد بحث قرار گرفت. بدین معنی، ما هر از گاهی در برخی دوره ها، با چنین تاکتیکهای فریبکارانه ی بعضی از کاندیداهای رییس جمهوری در رابطه با آموزش زبان مادری و مراجعه دوباره به بندهای مغفول مانده ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی حکومت روبرو شده ایم. اما نهایتاَ بعد از بر سر کار آمدن دولت، بسرعت دروغین بودن و فریبکاری دولت و حاکمیت در اینباره، بر همگان عیان شده است.

آسونیوز:نقش و تاثیر احزاب کورد در زمینه زنده نگه داشتن و گسترش زبان کوردی را چگونه میبینید؟

سالارپاشایی: احزاب سیاسی کرد و رسانه های آنان، به نظر من نقشی مهم و مثبت در تکوین و زنده نگه داشتن زبان کردی در سالهای گذشته داشته اند. رسانه های اپوزیسیون کردی در سطوح مختلف، در اهمیت پرداختن آموزش به زبان مادری، در گرامیداشت روز جهانی زبان مادری، تولید برنامه هایی در این زمینه، نقد سیاست همسانسازی و نگاه امنیتی حاکم در حوزه سیاست زبانی، رو به جامعه کردستان بسیار تاثیرگذار عمل نموده اند. همزمان برخی از روشنفکران، ادیبان و نویسندگان توانای داخل و خارج از کردستان نیز در سالهای گذشته با ترجمه های ارزشمند و فاخر خود از کتابهای مختلف، خدمات حایز اهمیتی به تکوین زبان کردی در کردستان نموده اند که همگی قابل تقدیر هستند.7483 بار دیده شده‌‌‌‌

PM:09:36:01/07/2016