بیانیەی کمیته مرکزی حزب کومەله کردستان ایران در حمایت از اعتراضات کارگری


 
در شرایط معیشتی دشوار و در دامان بحران‌های عمیق اقتصادی که از بی‌کفایتی و ناکارآمدی مسئولان و دولتمردان حکومتی نشات می‌گیرد، اقشار کم ‌درآمد و زحمتکش نخستین قربانیان رنج، فقر و تنگدستی‌اند. از سویی هزاران میلیارد تومان، در میان دالان‌های پرپیچ ‌وخم رانت و فساد ساختاری جمهوری اسلامی غارت می‌شود و از سوی دیگر سفره مردم هرروز محدود و کوچک‌تر می‌شود. چرخه‌های صنعتی-تولیدی، کارخانه‌ها و کارگاه‌ها یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند. کارگران به خیل عظیم بیکاران می‌پیوندند، دستمزدها کفاف هزینه‌های ابتدایی را هم نمی‌دهد، از امنیت شغلی و اتحادیه‌های مستقل و فراگیر صنفی خبری نیست و غالباً دستمزد کمتر از خط فقر تعیین‌شده نیز پرداخت‌نشده یا در ازای آن، کالا عرضه می‌شود. قدرت خرید اقشار کم درامد به‌شدت کاهش‌یافته و تورم و گرانی عرصه را بر آنان تنگ کرده است.
در همین راستا، بیش از دو هفته است، کارگران و کارکنان "شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه" در اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و مزایای معوقه و درخواست‌های مکرر جهت حل مشکلات ساختاری و تأکید بر ضرورت ایجاد تغییر در نحوه اداره و مدیریت شرکت، اعتراضات و اعتصابات گسترده‌ای را سازمان داده‌اند. این تجمعات مدنی، قانونی  و مسالمت‌آمیز در حالی ادامه دارد که در نقطه مقابل، به‌جای پاسخگویی و تلاش در جهت حل مشکلات، رژیم با نگاه امنیتی و اتکا به سرکوب سعی در پاک نمودن صورت‌مسئله دارد. در این مدت خواسته‌های کارگران با بازداشت، ضرب و شتم و یورش یگان ویژه پاسخ دادە شد. چند تن از کارگران دستگیر و بدون حضور وکیل در جلسه دادرسی با اتهامات امنیتی روبرو شدند. اگرچه فشارها و تهدیدات نیروهای امنیتی و انتظامی نتوانسته خدشه‌ای به ارادەی مصمم آن‌ها وارد نموده و یا از پافشاری بر خواسته‌های برحق و صنفی شان بکاهد.  کارگران در پیوندی ناگسستنی با لایەهای زیرین و بر بستر اجتماعی وسیعی ایستاده و همواره مطالبات معیشتی و طبقاتی خود را جسورانه جسته‌اند. در این مدت شهر شوش به حالت نیمه تعطیل درآمده و دیگر اقشار جامعه همچون کارگران گروه ملی فولاد اهواز، وکلا، بازاریان، معلمان و دانشجویان نیز از طرق گوناگون حمایت و همبستگی خود را ابراز نمودەاند.
سرعت تبادل اخبار و اطلاعات شتاب گرفته است، توده‌های اجتماعی آگاه‌تر شده و زنان حضور و نقش پررنگ‌تری ایفا می‌کنند، طبقات فرودست صداهای خاموش شده را هر روز بلندتر فریاد می‌زنند و خیابان‌ها به سنگری برای دادخواهی تبدیل گشته است. آنچه می‌شنویم صدای اوج‌گیری یک خیزش همگانی است، خیزشی که امید می رود  دیگر اقشار و جنبش‌های اجتماعی نیز به آن پیوسته و از آن‌ حمایت کنند. جای کارگران زندان نیست و جواب دادخواهی، حقوق و دستمزد نیز باتون و دستبند نخواهد بود.
حزب کومەله کردستان ایران ضمن اعلام حمایت از تمامی اعتراضات صنفی و مردمی، در کنار پشتیبانی از کارگران و تأکید بر به‌حق بودن خواسته‌ها و مطالباتشان، توسل به شیوه‌های قهرآمیز، سرکوب و ارعاب در برابر اعتراضات مسالمت‌آمیز را محکوم نموده و  یادآور می‌شود که راه گذار به فردای بهتر برای آحاد مردم، عبور از ساختار جمهوری اسلامی و برپایی نظامی مبتنی بر عدالت، آزادی، سکولاریسم و دموکراسی است. دست یافتن به چنین امری مستلزم اتحاد، تلاش و درهم تنیدگی تمامی صداهای ستمدیده و رنج‌کشیده خواهد بود. در مقابل توده‌های به‌هم‌پیوسته و متشکل از تمامی اقشار و بخش‌های جامعه، هیچ نیرویی تاب مقاومت نخواهد داشت.

دبیرخانه کومیته مرکزی- حزب کومەله کردستان ایران
٢٠ نوامبر ٢٠١٨ میلادی
٢٩ی آبان ١٣٩٧ خورشیدی


.

2670 بار دیده شده‌‌‌‌

PM:09:42:20/11/2018